13 08 2010

Yaz neşesi, geyik muhabbeti...

 

ALPER TURGUT

 

“Büyükler” (Grown Ups),  birkaç Hollywood ünlüsünü öne çıkartıp gişeye göz kırpma derdine düşen yaz işi vasat bir komedi. Bildik Amerikan tarzı sulu esprilerle donatılmış ve üstüne de hallice bir iğrençlik katılmış. Elbette, mizah güzeldir, hoştur ancak bel altına yoğunlaşan aile komedisi formatını, mizah ile yan yana getirmek boştur. Süründürücüye bir ad takıp, güldürüye de haksızlık etmeyelim. Büyükler için kuşkusuz, kaçırmayın yerine mümkünse kaçırın demek durumundayım. Bu çileyi siz de çekmeyin.     

 

Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade, Rob Schneider ve Salma Hayek’in başrollerini üstlendiği Büyükler’i, aktör ve yönetmen Dennis Dugan çekti. Küçükken yakın arkadaş olan ve okulun basketbol takımıyla şampiyonluğa ulaşan beş kafadar, çok sevdikleri koçlarının ölümü üzerine 30 yıl sonra yeniden bir araya gelirler. Eşleri, çocukları ve birbirlerine söyledikleri yalanlarıyla... Cenaze töreninin ardından hafta sonu tatilini de birlikte geçirmeye karar veren ve göl evinde toplaşan eski dostlar, geçmiş ile bugün arasında köprü kurmaya çalışırlar. Görüşmedikleri yıllar boyunca çok şey değişmiştir belki ama içlerindeki çocuk henüz ölmemiştir. Onlar kısa sürede yeniden kaynaşırlar, eteklerindeki taşları döker ve dostluklarına yeniden sarılırlar.     

 

SUUDİ PROPAGANDA FİLMİ

 

 

AFM sinemalarında Ramazan’ın ilk günü gösterime giren üç boyutlu belgesel “Arabia” için özetle Suudi Arabistan Krallığı’nın reklam kampanyası diyebiliriz.

 

Greg MacGillivray’ın yönettiği 46 dakikalık belgesel, herkese yer verirken Osmanlı’yı es geçmiş, şaşırtıcı değil. Arap yarımadasının tarihini eşelemeye didinen ve geçmişine ışık tuttuğu sanan yapım, bizce zaman kaybı, bu, petrol kardeşliği yaşadığı ABD’yi göklere çıkarmasından da belli. Yarımadaya ilk uygarlığı getiren Nebatileri anlatan, İslam’ın doğuşunu aktaran, Suudi Krallığı’nı ve ortağı ABD’nin propagandasını yapan Arabia’nın tarafsız bir yapıt olduğunu söylemek, deveyi hendekten atlatmaktan daha da zor. Geçiniz.

 

DÖVÜŞKEN MAÇOLARIN GÖVDE GÖSTERİSİ

 

 

Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Steve Austin, Bruce Willis ve Arnold Schwarzenegger... “Cehennem Melekleri”nin (The Expendables) kadrosuna bakın. Sinemanın yeni eski tüm sert adamları toplanmış, 64 yaşındaki kas yığını nam-ı diğer İtalyan Aygırı (Rambo da unutulmaz) Stallone’nin yönetiminde kendilerince eğleniyorlar. Muz Cumhuriyeti kıvamında tipik ve eskitilmiş bir senaryoyla, son sürat aksiyon ve haddinden fazla şiddet içeren bu 80 milyon dolar bütçeli maço film, kadınların pek seveceği bir seyirlik değil, söylemiş olalım. Sabun köpüğü gibi bir film, keyifli, zevkli ve hemen unutulmaya hazır. Sert ağabeylerin, hormon ve slikon takviyeleri üzücü olsa da, beyazperdenin bu unutulmaz kahramanlarını yeniden ve bir arada görmek çok güzel. Mickey Rourke’un gözyaşları, yeni nesil Jason Statham’ın (38) hepsini aşan oyunculuğu, Stallone’nin boyalı saçları... Aksiyon-macera sevenler, Cehennem Melekleri’ni (Charlie’nin Melekleri’ne benzemedikleri kesin) mutlaka izlesinler.

 

Cumhuriyet Gazetesi – 13 Ağustos 2010

0
0
0
Yorum Yaz