11 11 2007

Sancılı Bir Büyüme Öyküsü

 

ALPER TURGUT

 

Melissa P. Panarello 'nun, Türkiye dahil 26 ülkede en çok satanlar listesinde zirve yapan ve 30 dile çevrilip milyonlarca satan ''Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi'' adlı romanından uyarlanan ''Melissa P.'' , 30 haziran günü sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. 15 kusur yaşındaki bir genç kız adayı (teenage) olan Melissa P.'nin cinsellik, fantezi ağırlıklı ve yeni yetme deneyimlerle örülü yaşam kesitini konu alan film, kimileri için vakit geçirmek için birebir, kimileri için sabun köpüğü bir gençlik eğlencesi olacak gibi.

 

 

Sicilyalı genç Melissa P.'nin, tehlikeli de olsa kendini keşfetmesini ve hemen büyüme telaşını anlatan yapım, tabiri caizse gençlik hezeyanlarını işliyor. Film, buram buram cinsellik, aşk, sevgi, ihanet, özlem, utanç, psikolojik sorunlar ve hep pişmanlıklarla örülü. Kavak yelleri tepesinde, her türlü ayrıntının itinayla aktarıldığı günlüğü elinde dolaşan Mesissa P.'nin, kendisini cinsel bir objeden öte görmeyen delice aşık olduğu yakışıklı okul arkadaşı Daniele'ye yaklaşmasıyla yetişkinleri dahi sukut-u hayale uğratacak fantezilerin kapısı da açılmış olur. Genç ruhlu, iyi huylu babaannesi dışında aslında bu kırılgan liseli genci anlayan yoktur. Yaşam, geçim ekseninde savrulan ana, baba, kendisi gibi yetişkin olma heveslisi arkadaşları O'ndan çok ama çok uzaktır. Onca duygunun arasında bocalayan Melissa, kendisine gerçekten aşık olan ve okuldan ziyade sanatçı olmayı düşleyen Marco 'dan haberdar değildir. Geriye kalan, saflığın bozulduğu, bazen trajik çokça sancılı bir büyüme öyküsüdür.

 

 

Filmde üç kuşağı canlandıran kadınlar rollerinin hakkını veriyorlar. 60 aday arasından seçilen 18 yaşındaki genç İspanyol oyuncu Maria Valverde, Melissa P. karakterini sırıtmadan beyazperdeye yansıtıyor. Melissa P.'nin annesi rolündeki Fabrizia Sacchi de oldukça başarılı. Efsane yönetmen-oyuncu Charlie Chaplin'in kızı Geraldine Chaplin ise Melissa'nın babaannesi Nonna Elvira rolünde kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Film, 1.47'lik Melissa P.'nin boyundan büyük erotik deneyimlerini anlattığı kitaba oranla hayli masum kalıyor. Yaz aylarında sinemaları, çoğu Hollywood menşeili ikinci, üçüncü sınıf korku, komedi filmlerinin doldurduğu göz önünde tutulursa, Melissa P.'nin izleyiciler tarafından geçer not alması hatta iyi bir gişe geliri yakalaması şaşırtıcı olmasa gerek.

 

 

Not: Melissa P. Panarello, artık 21 yaşlarını süren bir genç kadın, şimdilerde üçüncü romanını yazıyor. Tam 41 ülkede satışa sunulan ve hayli ses getiren ''Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi'' adlı kitabından sonra ''Yusufçuk Gece Gelir'' isimli romanı da Türkiye'de yayımlandı. Ünlü İtalyan aktris Francesca Neri'nin yapımcılığını, adı sanı pek duyulmamış Luca Guadagnino'nun yönetmenliğini üstlendiği Melissa P.'nin çekimleri ise geçtiğimiz yıl Güney İtalya'nın Lecce kentinde tamamlandı. İtalya, İspanya, ABD ortak yapımı 100 dakikalık film, 3.5 milyon avroya mal oldu. Roman, eleştiri oklarından kurtulamamıştı doğal olarak film de pek beğenilmedi. Her şeyden önemlisi kitabın sahibi Melissa P. Panarello, önce İtalya'da gösterime giren filmden adeta nefret etti, yazar ve yapımcı mahkemelik dahi oldular.

 

24-06/2006 günü Cumhuriyet Hafta Sonu Eki'nde Yayımlanmıştır...

0
0
0
Yorum Yaz