08 08 2010

Salt aksiyon yetmiyor

 

 

ALPER TURGUT

 

“Ajan Salt” (Salt), bildik ve sıradan bir öyküyle gişeden medet uman, katıksız bir yaz ayı aksiyonu. Kaçak durumuna düşürülen güzel ve yetenekli bir kadın ajan, kendini aklamaya çalışır. O, masum olduğunu kanıtlamak için debelendikçe kuşku büyür, aksiyon yükselir. Sonuç ise sinemasal açıdan fiyaskodur.

 

Gerilim-macera-aksiyon hattında, sıkça denemiş ancak asla kalburüstü bir film çekememiş yönetmen Phillip Noyce, sonunu bağlayamadığı senaryolarıyla tanınan Kurt Wimmer’i de yanına almış ve yine hedefi gişe olan klişe deposu bir yapımla karşımıza çıkmış. Salt’ın başrolünde; manevra kabiliyeti yüksek filmlerin dişi Tom Cruise’u diyebileceğimiz Angelina Jolie var. Hareket, bol çocuklu Hollywood yıldızı Angelina’ya gerçekten yakışıyor ancak bu vasat filmi, emin olun tek başına o bile kurtaramaz. Salt’ın diğer kilit rollerini ise Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor ve Andre Braugher üstleniyorlar.

 

Filme dair aklımızda ne kaldı, yanıt bizce malum; kocaman bir hiç. Bu ve buna benzer o kadar çok film izledik ki, artık gına geldi. Salt, bildiğiniz bir kedi fare oyunu ama inanın incelikten yoksun, zincirleme mantık hataları ise tadını tuzunu iyice kaçırıyor. Yıl 2010, Ruslar kapitalizmle çoktan sarmaş dolaş olmuşlar, Amerikalıların korkusu ise hala sürüyor. İlla bir Rus casus, ABD’ye sızacak ve başkanı öldürmeye çalışacak. Birileri, KGB ajanlarının uzun zaman önce mafyalaştığını ve zengin birer işadamına dönüştüklerini şunlara açıklasın, yoksa biz daha çok deneme tahtası işlevi görürüz. Aksiyon sahnelerinin bir kısmı güzel, geri kalanı genel geçer. Zaman kaybı diyoruz, önermiyoruz.

0
0
0
Yorum Yaz