11 11 2007

Kaçırıldık...Kaçırıldık!

 

Sevgi ve özlemin filmi

 

Uçuş 93, 11 Eylül'de kanlı amacına ulaşamayan dördüncü uçağı anlatıyor

 

ALPER TURGUT

 

11 Eylül 2001 günü önce süper güç ABD'nin sonrasında da dünyanın tarihi değişti. 9/11 zamanla ölüm, ölüm daha çok ölüm, savaş, işgal ve tüm küreye yayılan terör eylemlerinin sembolü oldu.

 

 

Ekonominin kalbi Dünya Ticaret Merkezi ile askeri üs Pentagon'a devasa yolcu uçaklarıyla kamikaze dalışı yapan şeriatçı militanlar, ''Yeşil Kuşak'' ın yaratıcısını evinde vurmuştu. Bu ayın sonunda gösterime girecek olan United 93 (Uçuş 93) adlı film, kanlı amacına ulaşamayan dördüncü uçağı anlatıyor. 38 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu uçağın hedefi Başkent Washington'daki ülkenin siyasi merkezi Senato Binasıydı (Beyaz Saray'ın da hedef alındığı yönünde bilgiler mevcut) ancak Pennsylvania'da boş bir araziye düştü.

 

"KAÇIRILDIK.. KAÇIRILDIK.."

 

 

Filmde, Arap asıllı dört teröristin falçatalar ve sahte bombalarla kaçırdığı United Airlines'in 93 numaralı Boing 757 tipi uçağında yaşananlar aktarılıyor. Kanlı Pazar (Bloody Sunday) ve Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy) filmleriyle tanınan İngiliz Yönetmen Paul Greengrass'ın ünsüz oyuncularla kotardığı Uçuş 93, Amerika'da hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden tam not aldı. Tırmanan milliyetçiliğin etkisiyle sinema salonlarında ayakta alkışlanan film, tarafsız olmaktan çok uzak. Çünkü Uçuş 93, bu uçakta yakınlarını kaybedenlerin yardımlarıyla hayata geçirildi. San Francisco'dan kalkan uçakla birlikte kavuşma umudu da, New York'a ulaşamadan yok olmuştu. Filmin mayasını bu yüzden sevgi ve özlem oluşturuyor. Filmin ana eksenine uçağı rotasından çıkaran ''kahraman yolcular'' oturtulmuş, aileler, gözyaşı, Amerika'yı yönetenlerin basiretsizliği, istihbarat birimlerinin eksikliği ise yan rollere soyunmuş.

 

 

Bildik bir son olmasına, gerçek bir hikayeden uyarlanmasına karşın film, dinmeyen temposuyla kendisini izlettiriyor. Uçağı kaçıran teröristler ise silik rollerle cezalandırılıyor ve en önemli unsurlar neredeyse hiçbir diyaloğa girmeden filmi figüranlıkla tamamlıyor. Sloganı ''Kaçırıldık. Kaçırıldık'' olan Uçuş 93'ün senaryosunun, yolcular ve aileleri arasındaki telefon görüşmelerinden oluşturulduğu ise gözden kaçmıyor.

 

 

Amerikan, İngiliz, Fransız ortak yapımı 91 dakikalık Uçuş 93 filminin DVD'si ise, Ekim ayında sinemaseverlerin arşivlerindeki yerini alacak.

Bugüne dek yanlı, yansız birçok 11 eylül filmi ve belgeseli yapıldı, yapılacak. En akılda kalıcı 11 ayrı yönetmenin kısa filmlerinden oluşan (Sean Penn ve Ken Loach'ın ki büyük beğeni toplamıştı) 11'09'01 - September 11 idi. Eylül ayında da ünlü yönetmen Oliver Stone'un yıkılan ikiz gökdelenleri konu alan World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) isimli filmi vizyona girecek.

 

 

10.06.2006 günü Cumhuriyet Hafta Sonu Eki'nde Yayımlanmıştır...

0
0
0
Yorum Yaz