10 11 2007

Hot Fuzz: Tam Tekmil Makara

 

 

ALPER TURGUT

 

Kahkaha tufanı “Hot Fuzz”, ince esprilerle süslenen ve her türlü filmi ti ye alan mükemmele yakın bir komedi-polisiye… Devamı aksiyon, macera ve tam tekmil makara…

 

 

Bu tepeden tırnağa İngiliz, çok matrak ve harbi komik filmin yönetmeni Edgar Wright… Genellikle TV’lere çektiği dizilerle tanınan 33 yaşındaki genç yönetmenin en bilinen filmi ise Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)… Aynı zamanda yönetmenle birlikte senaryoya da imza atan başrol oyuncusu Simon Pegg ve onun ortağını canlandıran Nick Frost (ekseriyetle dizilerle haşır neşir) ikilisi, Hot Fuzz adlı tebessüm treninin deyim yerindeyse lokomotifini oluşturuyorlar… Nick Frost, filmle ilgili olarak, “Bir aynasızı canlandırmak çok eğlenceli, bir sürü havalı aksesuara sahip olabiliyorum. Buna giydiğim çelek yelek de dâhil. Yani tam bir polis oldum” diye konuşuyor. Savaşçı Viking (Erik The Viking), Ağlatan Oyun (The Crying Game), New York Çeteleri (Gangs of New York) ve Iris gibi birçok iyi yapımda boy gösteren Jim Broadbent ve bir zamanların James Bond’u Timothy Dalton, filme renk katıyorlar. Yetenekli komedyen Paddy Considine, kurt aktör Tim Barlow, macera filmlerinin sert yüzü Stuart Wilson, 50 yıllık aktris Anne Reid ve diğerleri Paul Freeman, Billie Whitelaw, Edward Woodward…

Yüzüklerin Efendisi serisinin yönetmeni Peter Jackson ve Oscar’lı güzel Cate Blanchett yüzleri bile görünmeden filme katkı sağlıyor. Altın Küreli Bill Nighy ve ünlü oyuncu Steve Coogan ise konuk oyuncu kontenjanında yer alıyorlar. Sonuçta Hot Fuzz, eleştirmenlerin tam not verdiği, her şeyle dalga geçen ve istisnasız herkesin gülüp eğlenebileceği bir yapım… Hot Fuzz, önümüzdeki ay, Türkiye’de de gösterime girecek.

 

 

Memur Nicholas Angel (Simon Pegg), başkent Londra’nın en iyi polisidir. Kendini disiplinle donatan ve işini hayatının odağına oturtan yaman görev adamımız Nicholas, başarılarıyla meslektaşlarının kıskançlığını körükler. Bir yıl içinde 3 kez yaralanan, attığını vuran, tutuklama rekoru kıran ve 9 takdir belgesi kazanan Nicholas Angel, teşkilatın silik memurları ve koltuklarının derdine düşen amirleri tarafından oldubittiye getirilir. Başmüfettişin isteğiyle, halkın koruyucusu ve suçluların korkulu rüyası olan kahramanımıza sürgün yolu görünür.

 

 

Süper polis Nicholas bir anda kendini, son 20 yılda herhangi bir suçun işlenmediği Sanford adlı küçük ve şirin kasabada bulur. Daha henüz mesaisi bile başlamadan kasabalıların “kötünün iyisi” diyerek göz yumduğu ufak tefek suç işleyenleri gözaltına alır. Sarhoş haliyle araba kullanmak isterken enselediği Danny Butterman’da (Nick Frost) bunlar birisidir. Gerçek ertesi gün açığa çıkar. Danny, gelecekte ortağı olacak olan kişidir ve Sanford kasabasının polis müfettişi Frank Butterman’ın (Jim Broadbent) oğludur. Polisiye filmlerle büyüyen, araba kovala sahnelerine, silahlı çatışmalara özlem duyan Danny, büyük kentten gelen meslektaşına adeta âşık olur. Huzurlu kasaba, sanki Nicholas’ın bekliyormuş gibi peşi sıra gelen kazalarla sarsılır. Bu kazaların aslında işini iyi bilen katillerin marifeti olduğunu sadece Nicholas fark eder. Çavuş Nicholas, süpermarket sahibi her daim gıcık Simon Skinner’i (Timothy Dalton) şüpheli bularak göz hapsine alır. Ancak pelerinli ve kukuletalı seri katil, dur durak bilmiyordur. Sanford’u yılın kasabası seçtirmek isteyen “Komşuları Gözetleme Birliği” ise Nicholas ve özenti ortağı Danny için bambaşka bir sorundur. Müfettiş Frank Butterman ve ne işe yaradıkları belli olmayan cinayet dedektifleri, Nicholas’a gülüp geçerler ve onu ortağıyla birlikte evinden kaçan haylaz bir kuğunun peşine takarlar. Bu arada Londra’da Nicholas’ın gidişiyle suçlular azıtmış, koca kent ve dolayısıyla polis teşkilatı hatalarını anlamıştır. Harika final ağır ağır yaklaşmaktadır.

 

Cumhuriyet Gazetesi Hafta Sonu Eki'nde Yayımlanmıştır...

0
0
0
Yorum Yaz